Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Naroky vůči zaměstnavateli při pracovním úrazu
Ráda bych se touto cestou zeptala, jak mám dále postupovat v této věci. Posudková komise mi prodloužila délku podpůrčí doby do 28. 2. 2010 s tím, že pokud lékař navrhne operaci, podám si novou žádost. Teď mi došla platba nemocenské, která mi nebyla vyplacena, dokud komise neschválila můj stav. Zjistila jsem, že mi byla snížena. Teď hledám na internetu informace a zjistila jsem, že nemocenská byla od ledna 2010 krácena. Chtěla bych se zeptat, jelikož dávky nemocenské mám od letoška menší a můj úraz byl pracovní, tudíž mi ho má hradit zaměstnavatel v plné výši, kam se teď mám obracet na nedoplatek do výše mzdy, když mám nemocenskou nižší a jsem v podpůrčí době. Nebo co vlastně mám dělat? Zajímalo by mě taky, zda ten doplatek a podobné výdaje za nemocnici bych mohla žádat. Kam se obracet? Na zaměstnavatele? A hlavně do kdy žádat, až po skončení neschopnosti? Jsem samoživitelka, není to lehká situace. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste byla v důsledku pracovního úrazu uznána práce neschopnou, máte právo žádat po zaměstnavateli náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Tato náhrada činí rozdíl mezi Vaším průměrným výdělkem před vznikem škody způsobené pracovním úrazem a plnou výší nemocenského. Kromě ztráty na výdělku je zaměstnavatel v rozsahu, v jakém za škodu odpovídá, také povinen poskytnout Vám náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění, jakož i náhradu za účelně vynaložené náklady spojené s léčením, např. náklady na léky nebo na rehabilitaci, které nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, náklady související s přibráním ošetřovatele, zvýšené náklady dietního stravování, náklady za jízdné k lékaři apod.
Způsob a výši náhrady škody je zaměstnavatel povinen s Vámi projednat bez zbytečného odkladu, přičemž náhradu je možno hradit peněžitým důchodem, tzv. rentou, lze ji však odškodnit i jednorázovou částkou na základě písemné dohody mezi Vámi a zaměstnavatelem. Pokud se Vám však se zaměstnavatelem nepodaří dohodnout, můžete náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti požadovat soudní cestou formou občanskoprávní žaloby.
O tom, jaká škoda Vám vznikla, se zpravidla dozvíte až v okamžiku, kdy Vám byla vyplacena poslední dávka nemocenského a kdy tedy můžete ztrátu na výdělku blíže specifikovat. Co se týče účelně vynaložených nákladů spojených s léčením, nárok na jejich náhradu Vám vzniká okamžikem, kdy byly vynaloženy. Od této doby pak máte 2 roky na to, abyste svůj nárok uplatnila u soudu a byl Vám pravomocně přiznán.
Vaše Férová nemocnice
10.2.2010